Przeszczep włosów to procedura, która może pozytywnie wpłynąć na kształt fryzury, zwiększyć jej objętość i przywrócić wizerunek sprzed lat. Nierzadko jest to zabieg, który wykonuje się u osób po różnych urazach głowy, czy z łysieniem androgenowym. Przeprowadzany metodą ekstrakcji umożliwia szybsze gojenie się ran, sprawniejszą rekonwalescencję i niewidoczne blizny, który przestają być zauważalne, gdy włosy uzyskają odpowiednią długość. Z przeszczepem wiąże się wiele korzyści dla pacjentów. Trzeba jednak zawsze pamiętać o pewnym ryzyku, które dotyczy skutków ubocznych pojawiających się po zabiegu. Wiele z nich jest naturalnym elementem procesu gojenia. Niektóre mogą wynikach z nieodpowiedniej troski o skalp po zabiegu lub innych powikłań.

Podstawowe skutki uboczne pojawiające się po zabiegu

Po procedurze medycyny estetycznej, jaką jest przeszczep włosów, mogą występować pewne objawy. Mają one związek z naruszeniem naskórka, ekstrakcją i transplantacją mieszków włosowych, a także z procesem gojenia.

 

Wymienia się tutaj przede wszystkim obrzęk, zaczerwienienie, uczucie drętwienia i mrowienia po ustającym znieczuleniu. U niektórych pacjentów po pewnym czasie pojawiają się dolegliwości bólowe. Lekarz po zabiegu określa, jakie leki przeciwzapalne i przeciwbólowe pacjent może zażywać, aby poczuć się lepiej.

 

Zdarza się ponadto, iż niektóre osoby skarżą się na bóle głowy i zmęczenie, co wynika z długotrwałego pozostawania w pozycji leżącej w trakcie zabiegu.

 

Należy prócz tego wspomnieć o delikatnym krwawieniu i powstawaniu strupków, a także swędzeniu.

Skutki uboczne, które mogą wynikać z nieprzestrzegania zaleceń lekarskich

Pierwsze tygodnie po zabiegu są kluczowe. To właśnie wtedy zachodzi intensywny proces gojenia i należy zapewnić skórze głowy jak najlepsze warunki do regeneracji. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich może skutkować różnego podrażnieniami, większym krwawieniem, wypadaniem mieszków włosowych i infekcjami skóry. Jeżeli przykładowo pacjent często drapie się w miejscu, w którym były przeszczepione grafty, może to owocować powstawaniem krwiaków, siniaków, większą opuchlizną, pęcherzami, zapaleniem mieszków włosowych i blizn.

 

W sytuacji, gdy rekonwalescencja nie przebiega prawidłowo, u niektórych osób obserwuje się postępującą martwicę skóry głowy i nieregularny wzrost przeszczepionych włosów.

Reakcje alergiczne i uczuleniowe

Zdarza się, iż niektórzy pacjenci mają uczulenie na znieczulenie lub inne substancje stosowane w trakcie przeprowadzanej transplantacji włosów. Z tego też powodu lekarz zawsze przeprowadza wnikliwy wywiad medyczny, aby uniknąć komplikacji w trakcie zabiegu. Niekiedy jednak pacjenci nie wiedzą, czy są na coś uczuleni, co może wynikać z faktu, iż nigdy wcześniej nie poddawali się takim zabiegom.

 

Gdy wystąpi reakcja alergiczna lub uczuleniowa, najczęściej towarzyszy jej swędzenie, zaczerwienienie, miejscowe przesuszenie skóry. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem i poinformować o zaistniałej sytuacji.

Nieprawidłowy wzrost włosów

Wśród skutków ubocznych wymienia się ponadto nieprawidłowy, nieregularny wzrost włosów, czy ich wypadanie. O ile ten ostatni aspekt w krótszej perspektywie czasu jest prawidłowym objawem, tak w wyniku niewłaściwej rekonwalescencji może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry i uszkodzeniem mieszków włosowych. To z kolei może spowodować, że przeszczepione włosy nie odrosną.

 

Co więcej, decydując się na zabieg w niesprawdzonej klinice, pacjent naraża się na brak profesjonalnej opieki medycznej. Jej skutkiem może być korzystanie ze starych narzędzi podczas przeszczepu, pobieranie graftów w nadmiernej ilości, powstawanie wżerów, błędy na etapie implantacji, niewłaściwe przechowywanie/ ekstrakcja graftów powodujące ich uszkodzenie lub obumieranie, a także niewystarczająca opieka okołozabiegowa.

 

Jeśli chcesz porozmawiać o przeszczepie włosów i dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do tego zabiegu, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.

ptastate.org trzaikrajobraz.pl https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/