Wybór butów trekkingowych jest bardzo duży. Różne kolory, rodzaje podeszwy, powłoki ochronne to tylko przykładowe cechy dobrych butów przystosowanych do górskich wędrówek. Czy da się zatem wybrać buty odpowiednie na każde warunki atmosferyczne oraz każdy rodzaj ukształtowania terenu? Niestety odpowiedź nie będzie pozytywna. Masywne modele przeznaczone na zimowe wspinaczki niekoniecznie sprawdzą się podczas letnich spacerów. Ważna będzie też częstotliwość ich użytkowania – inne buty warto wybrać na cotygodniowe wędrówki, a jeszcze inne na sporadyczne wycieczki. Czy jest jednak jakaś cecha wspólna dobrych butów trekkingowych? Tak! Buty oraz inne elementy górskiej garderoby muszą być wygodne i dostosowane do naszych wymagań.

na co zwracać uwagę przy zakupie butów trekkingowych riposte.pl

Buty trekkingowe męskie – podstawowy podział i cechy

Buty męskie trekkingowe możemy podzielić na wysokie i niskie. Wybór będzie zależał on naszego doświadczenia jeśli chodzi o górskie wędrówki oraz od pory roku. Jeśli stawiamy swoje pierwsze kroki na górskich szlakach, buty wysokie zapewnią dodatkowe wzmocnienie dla kostki i ścięgien. Sprawdzą się też idealnie na jesienno-zimowe pogody. Niskie buty trekkingowe zapewniają natomiast większą swobodę ruchu. Dobrze sprawdzą się w przypadku spacerów po równinach czy niezbyt wymagającym terenie. Kolejny ważny aspekt jeśli chodzi o buty męskie trekkingowe, jest odpowiednia podeszwa. Jest to element buta, który amortyzuje pracę mięśni podczas chodu. Wpływ na jej wybór będzie miało głównie ukształtowanie terenu, po którym zamierzamy maszerować. Jeśli naszym marzeniem są wysokogórskie wędrówki, po kamienistych zboczach, warto wybrać grubsze, mniej elastyczne podeszwy. Te cieńsze i bardziej giętkie sprawdzą się na mniej wymagających terenach.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów trekkingowych?

Czy rozmiar butów ma znaczenie? Czy lepiej wybrać te idealnie dopasowane, czy może rozmiar większe? Na to pytanie również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepszym rozwiązaniem jest przymiarka butów w sklepie stacjonarnym, bądź zamówienie kilku rozmiarów i wybranie odpowiedniego. Takie obuwie warto przymierzyć na skarpetki, które zamierzamy założyć podczas wędrówki. Dobrym sposobem jest też sprawdzenie rozmiaru butów na zmęczonych stopach, ponieważ w takich sytuacjach są one opuchnięte i mogą zwiększyć swój rozmiar. W przyciasnych butach będziemy odczuwali wtedy dyskomfort. Jeśli mamy taką możliwość spróbujmy pochodzić w takich butach kilkanaście minut w celu wyłapania odstających szwów czy uwierających elementów. Nie ma więc uniwersalnych butów trekkingowych pasujących na każdą stopę i dostosowanych do wszystkich warunków atmosferycznych. Muszą być one dokładnie przymierzone i dostosowane do indywidualnych wymagań. Dopełnieniem do takich butów będą kurtki męskie na zimę. Tak dopasowana odzież męska idealnie będzie się prezentować na górskich szlakach, ale również zimą podczas długich spacerów.

 

 

Comments are closed.

live url https://zycie.pl/artykul/kary-za-brak-ubezpieczenia/1233172 https://www.bialystokonline.pl/kalkulator-oc-jak-zmniejsza-koszty-ubezpieczenia-samochodu