Czy można w sposób skuteczny zarządzać swoim przedsiębiorstwem, aby to w jak najmniejszy sposób negatywnie oddziaływać na środowisko? Oczywiście, że tak. O tym właśnie mówi certyfikat ISO 14001, który doceniany jest m.in. w międzynarodowym środowisku biznesowym.

Międzynarodowa norma dla polskich przedsiębiorców

ISO 14001:2015 to polski odpowiednik, który można zdobyć przy pomocy takich firm, jak DJB doradztwo. To oni są w stanie dokładnie wytłumaczyć wytyczne dotyczące ustalania zasad i procedur. Może i temat wydaje się skomplikowany, ale warto zapoznać się z nim bliżej. Tym bardziej, że ISO 14001 jest w stanie zagwarantować nie tylko obniżenie kosztów, ale także lepsze i efektywniejsze zarządzanie w przedsiębiorstwie.

Nowy system do opracowania

Wdrożenie ISO 14001 to wieloetapowy proces, który składa się z mniejszych części składowych. Mowa tutaj m.in. o nowych procedurach systemowych, takich jak: Nadzór nad udokumentowaną informacją, Nadzór nad wejściami niezgodnymi, Audity wewnętrzne, Działania korygujące, Przegląd zarządzania. Osoby, które czuwają nad tego typu elementami muszą zdać sobie również sprawę z tego, że każda z tych procedur potrzebuje również odpowiednich załączników, gdzie każdy z tych elementów będzie bardzo dokładnie wyjaśniony.

Ważne procedury środowiskowe

Ważne jest również monitorowanie procedur środowiskowych. Tzn. w pierwszej kolejności muszą one zostać opracowane, aby audyt ISO 14001 mógł dopilnować czy wszystko odbywa się w odpowiedniej kolejności. Te procedury są potrzebne chociażby do tego, aby móc przeciwdziałać awariom, jakie mogą się przydarzyć. Potrzebne jest również bieżące monitorowanie pomiarów środowiskowych. Tak, aby być w stanie zareagować, jeżeli cokolwiek pójdzie nie po myśli danej osoby. Na tym etapie należy wskazać na to, jak ważna jest komunikacja, aby wszystko mogło przebiegać bez najmniejszych problemów. 

Szkolenia dla pracowników każdego szczebla

Niezależnie od tego, o ilu osobach jest dokładnie mowa – potrzebne są szkolenia z wymagań normy ISO 14001:2015 dla pracowników Organizacji oraz szkolenia dla auditorów wewnętrznych. Chodzi tutaj o zrozumienie tego, co od tego momentu będzie działo się w firmie. Na bieżąco będą przeprowadzane audyty wewnętrzne. Tak, aby móc stale sprawdzać jak mają się nowe procedury i normy, jakie zostały wprowadzone do zarządzania. Wydaje się skomplikowane, ale tak naprawdę proces certyfikacji, w praktyce, nie wygląda na tak zawiły. Comments are closed.

Wysoki stolik do kuchni lelobos.pl netrza.pl