Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do corocznego ubezpieczania swojego mienia. Kierowca może kupić pełen pakiet składający się z AC, OC i assistance lub ograniczyć się do podstawowej polisy, czyli OC. Co warto wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym? Sprawdź!

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – najważniejsze informacje

Polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którym musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet nieużywany, niesprawny samochód stojący w garażu. Ubezpieczenie samochodu chroni przede wszystkim uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby zostać poszkodowani przez Ciebie w wyniku kolizji. Przykładowo, jeśli z Twojej winy dojdzie do stłuczki, poszkodowany kierowca otrzyma środki z tytułu Twojej polisy na pokrycie kosztów naprawy.

Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Co ważne, ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego samochodu, nie kierowcy. Cena składki uzależniona jest od wielu czynników, począwszy od danych właściciela (jego wieku, doświadczenia, miejsca zamieszkania, a nawet stanu cywilnego) oraz parametrów technicznych auta (modelu, marki, roku produkcji, mocy, pojemności silnika).

Brak OC – konsekwencje

Zapominalscy kierowcy słono zapłacą za swoją niefrasobliwość. Przerwa między polisami OC oznacza wysokie kary. To, ile zapłacimy za nieubezpieczenie swojego samochodu czy motocykla w terminie, uzależnione jest od kilku czynników, przede wszystkim ilości dni bez ochrony. W tym roku minimalna wysokość kary dla właściciela nieubezpieczonej „osobówki” wynosi 1200 zł, a maksymalna  aż 6020 zł.

 

 

Comments are closed.