Palmy zawsze kojarzą nam się z egzotycznymi wyprawami do ciepłych krajów. Palmy daktylowe, czy kokosowe to bardzo popularny motyw graficzny reklam, fototapet, nadruków na ubraniach i wiele innych. Co jednak, gdy marzymy o egzotycznej palmie we własnym mieszkaniu. Jest szansa na jej posiadanie?

Czy można wyhodować owocującą palmę daktylową czy kokosową w Polsce?

Polskie warunki atmosferyczne nie sprzyjają wzrostowi palm kokosowych i daktylowych. Takie rośliny są możliwe do utrzymania jedynie w szklarniach i oranżeriach. Są osoby, które decydują się na wystawianie palm egzotycznych na wiosnę i lato do ogrodu i chowanie ich na zimę. Wymaga to jednak logistyki, a przede wszystkim miejsca na przechowanie coraz większych okazów. Palmy w ogrodzie są piękne i wyglądają niezwykle uroczo. Niewiele osób stać na utrzymanie tak trudnych w hodowli roślin. Możemy jednak hodować ich wersje miniaturowe.

Jaki rodzaj palm wybrać do małego mieszkania?

O dziwo palmy mogą żyć jako rośliny doniczkowe. W normalnych, to znaczy, swoich naturalnych warunkach, palmy dorastają do kilku metrów. W mieszkaniach nawet w największej donicy ta sztuka się nie uda. Pielęgnacja palm w warunkach domowych okazuje się na szczęście niebywale łatwa. Palmy posiadają w Polsce wiele odmian i każda z doniczkowych nie jest zbyt wymagająca. Od jakiegoś czasu wzrosło zainteresowanie tą wdzięczną rośliną i wielu chce mieć jakiś egzemplarz w swoim domu lub mieszkaniu. Jeśli dysponujemy wysokim mieszkaniem i sporą ilością miejsca, zachwyci na pewno odmiana zwana areka. Występuje naturalnie na Madagaskarze. Tam potrafi osiągnąć kilkanaście metrów. W naszych mieszkaniach, mając właściwe warunki, może dorosnąć do dwóch metrów. To już całkiem spore drzewko! Kolejną przepiękną odmianą palmy jest daktylowiec. Gdy się rozrośnie, stanowi najpiękniejszy punkt mieszkania. W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można teraz zdobyć karłatkę, zwaną też palmą karłowatą. Palma kokosowa miniaturowa ma ciekawa nazwę, bo nie każdy wie, że słowo kokos oznacza „małpa”. Owoc kokosu ponoć przypominał tubylcom głowę małpy.

Jak dbać o palmy w donicach?

Jeśli wydaje nam się, że egzotyczne palmy lubią silne nasłonecznienie, to nie do końca prawda. Te rośliny lubią słońce, ale lepiej rosną w półcieniu. Jeśli posiadamy osłonięty taras lub balkon albo ogród, możemy wynosić latem nasze palmy na powietrze. Dobrze znoszą bowiem temperatury powyżej 10, 15 stopni. Warto to sprawdzić podczas wyboru rośliny w sklepie. Palmy podlewamy obficie dwa razy w tygodniu. Wolą jednak podlewanie od korzeni z dołu, niż lanie z góry wodą z węża ogrodowego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Palmy.

Comments are closed.