Nie może być wątpliwości co do tego, że czujniki laserowe są coraz bardziej popularne. Są one niezwykle przydatne, więc wiele osób decyduje się na ich wykorzystanie nie tylko w firmie, ale też w domu lub w jego bezpośredniej okolicy. Dlatego właśnie powinno się wiedzieć, do czego tak właściwie można je wykorzystywać i dlaczego są takie ważne.

Ostrzeganie przed intruzem

W zależności od tego, gdzie czujniki zostaną zamontowane i jak zostaną zaprogramowane, mogą one pełnić wiele różnych funkcji. Bardzo często są one wykorzystywane do tego, by informować o tym, że ktoś wszedł do pomieszczenia. Czujniki laserowe umieszcza się wtedy blisko drzwi.

Gdy ktoś będzie przez nie przechodził, zakłóci wiązkę laserową i sprawi, że informacja o jej naruszeniu może spowodować włączenie się alarmu albo np. wyświetlenie komunikatu na komputerze, przy którym znajduje się pracownik ochrony. Dzięki temu zdecydowanie zmniejsza się ryzyko tego, że ktoś niepowołany i niezauważony przedostanie się do hali produkcyjnej, magazynu czy po prostu do firmy.

Zabezpieczenie przed zamknięciem

Czujniki laserowe mogą też być wykorzystywane przy fotokomórkach. Dzięki nim brama lub drzwi nie zamkną się aż do momentu, kiedy przeszkoda zostanie usunięta z ich światła. To bardzo ważne, bo radykalnie zmniejsza ryzyko tego, że ktoś zostanie przypadkowo zmiażdżony przez zamykającą się automatycznie bramę.

Oczywiście w ten sposób można ochronić także pojazdy, które zatrzymały się we wjeździe dłużej niż standardowo. Tym samym nie trzeba się bać, że zostaną one uszkodzone przez zamykające się skrzydło. To z kolei jest ważne, bo chroni przed bardzo kosztownymi uszkodzeniami, z którymi pojazd nie nadawałby się do normalnego użytku.

Kontrola położenia ruchomych części maszyn

Wielkie znaczenie ma wykorzystanie czujników laserowych do kontroli położenia ruchomych części maszyn. Dzięki nim można w kilka sekund dowiedzieć się, czy wszystkie przesłony zostały zamknięte i czy proces produkcyjny będzie bezpieczny. To bardzo ważne, bo w przypadku ogromnych linii produkcyjnych pracownik zwykle nie ma szans na dokładne sprawdzenie każdego elementu ręcznie.

Czujniki mogą więc zdecydowanie ułatwić sprawę i umożliwić bezpieczną pracę. Trzeba oczywiście pamiętać, że jeśli czujnik wykazuje nieprawidłowości i zgodnie z jego odczytem maszyna nie jest gotowa do użycia, to konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, by poprawić jej stan. Bardzo nieodpowiedzialne jest ignorowanie pomiarów z czujników i praca z pominięciem ich.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Comments are closed.

https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ nvinn.org https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/