Czaprak ma swoją drugą nazwę. Brzmi ona potnik. Wszystko przez to, że jedną z jego funkcji jest zapobieganiem odparzeniom i obtarciom zwierzęcia. W czym ma on jeszcze pomóc koniom? Czas to sprawdzić.

Po co nam czaprak?

Warto dokładnie wyjaśnić sobie po co stosujemy potnik. Nie tylko chroni on bowiem skórę zwierzęcia, ale także wchłania jego pot, dzięki czemu grzbiet znajduje się pod ścisłą ochronę. Należy także wiedzieć, że potnik chroni również samo siodło przed czynnikami znajdującymi się w pocie konia, szkodliwie wpływającymi na skórę z jakiej owe siodło jest wykonane. Zadaniem czapraka jest ochrona poszczególnych warstw skóry w siodle, które dzięki temu tak szybko się nie wycierają. Ostatnią funkcją potnika jest zapewnienie lepszej stabilności siodła na grzbiecie konia.

Dobry materiał wykonania

Jeżeli chodzi o materiał wykonania, to najlepszą propozycją będzie bawełna. Jest ona bardzo przyjazna dla skóry konia, doskonale ją wentylując. Chociaż równie dobrą propozycją wydaje się filc, który również jest odpowiednim materiałem, jeżeli chodzi o skórę tego zwierzęcia. Zaleca się zrezygnowanie z czapraków wykonanych z poliestru, które mogą nie przepuszczać dobrze powietrza, przez co częściej będzie dochodzić do odparzeń skóry. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie wypełnienie posiada owy czaprak. Pianka poliuretanowa oraz owata poliestrowa to coś, co zaleca wielu specjalistów od jazdy konnej. Jest ona odpowiednio miękka, dobrze chroniąc konia przed otarciami i przepoceniem. 

Comments are closed.